ZIMSKA RAZSTAVA ROKODELCEV
Avtor: Anja Podreka
ZIMSKA RAZSTAVA ROKODELCEV
Art&Craft Slovenija
OZS, Ljubljana
december 2024 – januar 2025
Gozdne Vile - Ezo Art - Mladenka Kranjc, Ježek na vrvici in lesene gobice - Primož Rojc ter igra 'Barvni spomin' iz delavnice Kosmač
V Obrtno-podjetniški zbornice Slovenije razstavne prostore namenjamo promociji izdelkov sodobnega rokodelstva ter njihovih izdelovalcev.
Izbrane razstave sestavljajo izdelki iz različnih rokodelskih panog. Njihova tematika se navezuje na praznike in posamezne, značilne navade letnega časa, ki sovpadajo s kulturo rokodelstva ter kulturne dediščine. Z razstavami v izložbenih oknih naših prostorov javnost ozaveščamo ne samo o prisotnosti, razvoju in kakovosti slovenskih rokodelcev, temveč tudi o zgodbah, ki se skrivajo za izdelki.
Rokodelski izdelki so ročna dela, ki temeljijo na ljudskih izročilih in pripovedih slovenskega naroda. Odražajo se skozi naravni material lokalnega izvora ali pridelave. Pri rokodelskih delih vse prevečkrat pozabimo na zgodbo, ki jo rokodelski izdelek predstavlja, predvsem pa se ne zavedamo znanja, spretnosti in veščin rokodelcev.
Slovensko rokodelstvo začenja novo obdobje, ki bo podprto tudi z novim zakonom o ohranjanju in razvoju rokodelstva (ZorR, Uradni List št. 78/2023). Tudi zato v Obrtno-podjetniški zbornici vabimo k sodelovanju izbrane rokodelce, da se s svojimi izdelki predstavijo v naših razstavnih prostorih.
Mladenka Kranjc - Ezo Art - Vila in lesena igra 'Bolha' iz delavnice Kosmač
Praznične dni bomo na Obrtno-podjetniški Zbornici Slovenije obeležili s tematiko imaginarnega sveta otrok, domišljije in dobre volje, ki jo prinese igrača.
Izdelovanje igrač v preteklosti ni bila samostojna rokodelska panoga, saj so otroci ali starši igrače izdelovali sami. Občasno so kakšno izdelali tudi obrtniki in jo prodajali na sejmih. Kmečki otroci in otroci delavskih družin so si igrače izdelali doma iz naravnih materialov. Znane so bile pastirske igrače, ki so jih otroci sami naredili na paši. Priljubljene so bile piščalke iz vrbovih vej, frače, mlinčki, pa tudi izrezljane živalce iz lesa ali iz drugih naravnih materialov oz. sadežev. Deklice so si preproste punčke izdelale iz cunj ali koruznega ličja.
Mehke igrače iz blaga in pliša pa so izdelale mame ali starejše posameznice. V platneno krpo so dale slamo, ličkanje ali žaganje, usta, oči in nos so narisale. Lončarji so izdelali preproste lončene igrače, priljubljene so bile piščalke različnih oblik. V Ribnici so izdelovali lesene stružene igrače, tudi raglje, igrače so občasno izdelali tudi drugi obrtniki: mizarji, kolarji, sodarji, kleparji (npr. kanglice za zalivanje), sedlarji in tapetniki (npr. gugalne konjičke).
V 19. stol. in prvi tretjini 20. stol. so bile kupljene igrače redke in izredno dragocene ter dostopne le meščanskim otrokom. Tehnika izdelovanja igrač se spreminja v skladu z razvojem posamezne rokodelske panoge, prav tako pa se spreminja motivika igrač.
(Vir: Opis rokodelske panoge – MGTŠ, https://www.gov.si/teme/ohranjanje-in-razvoj-rokodelstva/)
Sodobno, ročno narejene igrače so izdelane v raznovrstnih rokodelskih tehnikah: kvačkanje, polstenje (suho), šivanje, obdelava lesa in še bi lahko naštevali. Rokodelci so inovativni, ustvarjalni ter predvsem iznajdljivi glede na potrebe in 'modne muhe' njihovih uporabnikov.
Primož Rojc - Lesene gobice
Na tokratni razstavi ročno izdelanih igrač predstavljamo: suho-polstene vile 'Petruške'- Petre Vengar in gozdna bitja Mladenke Kranjc (Ezo Art), kvačkane igrače Irene Vajda (Dežela Igrač), ter igrače iz lesa, za velike in male, iz Delavnice Kosmač ter izpod rok Primoža Rojca.
Petra Vengar - mala Petruška in lesene figurice ovčk igre iz delavnice Kosmač
Petra Vengar - Petruške
Pravljična bitja v tehniki suhega polstenja
Petruške so pravljična bitja, ki pod prsti Petre Vengar nastajajo v tehniki suhega polstenja. Volna kot vsestranski material, je postala medij za Petrin umetniški izraz. Z njenimi lastnostmi, mehkobo in barvami dosega zanimive dekorativne učinke, skozi ustvarjalni proces pa ustvarjalka ustvari energijo, ki vnese v prostor posebno vrednost. Izdelki so preslikava lepot sveta, ki jih vidi in občuti okoli sebe.
Več o rokodelki si lahko preberete na povezavi (Rokodelski center DUO Škofja Loka):
Mala Vila Petruška
Petra Vengar - Družina in vila Petruška
Ezo Art Mladenka Kranjc
"Mladenka Kranjc je ljubiteljica narave, ki jo navdihuje pri ustvarjanju in izražanju sebe. Pod imenom EzoArt ustvarja čarobna in pravljična bitja, kot so gozdne vile, varuhe narave, zmaje in morske deklice v tehniki suhega polstenja, saj ji ta tehnika omogoča neskončne možnosti umetniškega izražanja. Pri svojem delu uporablja naravne materiale. Volni kot osnovnem mediju dodaja druga naravna vlakna kot so svila, koprive in lesne korenine.
Njena največja strast je ustvarjanje izdelkov na željo posameznikov, pri tem pa nikoli nima v naprej določenega poteka dela ali izgled končnega izdelka. Preprosto izklopi um in se popolnoma prepusti notranjem vodenju. Spontano nastanejo čudovite kreacije, katere včasih prikličejo solzo sreče."
https://www.facebook.com/mladenka.kranjc
Inst: EzoArt by Mladenka
Gozdna Vila
Gozdna Vila na veji in igra Mateja Kosmača
Dežela Igrač – Irena Vajda
Irena Vajda ustvarjam kvačkane igrače pod imenom Dežela igrač.
Sploh se ne spomnim koliko sem bila stara, ko sem prvič prijela kvačko in pletilke zato imam občutek, da kvačkam in pletem že celo življenje.
Pred šestimi leti sem skvačkala svojo prvo igračo in se preprosto zaljubila v proces ustvarjanja kvačkanih igrač: 'ko se preja spremeni v igračo, te pogleda, se smehlja in zdi se kot da govori s tabo. To je prava čarovnija.'
Vsaka igrača, ki jo ustvarim je ročno izdelana doma z veseljem, skrbnostjo in ljubeznijo.
Irena Vajda - Lisica
Irena Vajda - Zajček, Medvedek in Snežak
Delavnica Kosmač – Matej Kosmač
V rokodelski, mojstrski delavnici domače in umetnostne obrti so izbrali izdelke iz bogate etnološke dediščine, ki kažejo na preprostost in povezanost slovenskega človeka z naravo.
V delavnici se skriva vse od čevljarske svetilke, panjske končnice, pastirske sončne ure, raznoraznih iger, rezljane in poslikane šatulje,… To so le nekateri izdelki, ki tvorijo že standardno ponudbo Kosmačeve delavnice. Skorajda ni stvari iz lesa, ki se je ne bi lotili….
Veselje do oblikovanja, slikanja, barvne študije, pestrost lesa in nenazadnje želje naših strank so glavni razlogi, da se njihova dejavnost širi in razvija.
Več o delavnici in izdelkih Kosmač si lahko preberete na povezavi:
Matej Kosmač - igra 'Čepki' in igra 'Preskok - Petka'
Primož Rojc – domača igrača
Primož Rojc je svoje življenje poklicno posvetil izdelovanju lesenih igrač. Ljubezen do lesa je razvil že v otroštvu, saj je veliko ur preživel v mizarski delavnici svojega očeta. Veselje do izdelovanja unikatnih mizarskih izdelkov zdaj ponovno oživlja ob svojih otrocih. Priučil se je ljudskega rezbarjenja, najraje izdeluje igrače. Prijatelji so ga spodbudili, naj jih začne izdelovati tudi za druge. Zanimanja za rokodelsko izdelane igrače je bilo že po dobrem letu dni toliko, da je to postal njegov osnovni poklic. V svojem prostem času se ukvarja s preučevanjem zgodovine in zbira stare razglednice. Doma je z Dolnjega Zemona pri Ilirski Bistrici in aktivno sodeluje pri različnih projektih svojega kraja. Je tudi urednik in oblikovalec časopisa domačega kraja. Po izobrazbi je lesarski tehnik in komercialist.
(Vir: https://www.iskreni.net/primoz-rojc-rokodelske-umetnine-za-otroke)
Z lesom sem povezan že od malih nog. Odrastel sem v obrtniški družini. Oče mizar, je od mojega prvega leta starosti obrtnik in mnogo ur svojega otroštva sem preživel v njegovi obrtniški delavnici, kjer sem se veliko naučil. Tako sem se vpisal v Srednjo lesarsko šolo v Postojni, smer Lesarski tehnik. Sem poročen, oče štirih otrok. V prostem času izdelujem veliko ročnih izdelkov, priučil sem se ljudskega rezbarjenja, najraje pa izdelujem igračke za svoje otroke. Ob odkrivanju teh igrač so me prijatelji spodbudili, da jih začnem ponujati še drugim.
Več o izdelkih rokodelca si lahko preberete na spodnji povezavi:
Ježek na vrvici, Primož Rojc - domače igrače
Primož Rojc - Modri Slon na vrvici ter Sveta družina - Petra Vengar
Kvačkana igrača ' Miška' - Irena Vajda, Petruške - Petra Vengar, lesena igra iz delavnice Kosmač in Gozdne Vile in metuljčici Mladenke Kranjc