VLOGA ZA USPOSABLJANJE ZA PRIDOBITEV NAZIVA PRIZNANI ROKODELEC
Avtor: Anja Podreka

Naziv Priznana rokodelka/Priznani rokodelec se podeljuje rokodelki/rokodelcu, ki v skladu z Zakonom o ohranjanju in razvoju rokodelstva (ZORR, Uradni list RS, št. 78/2023, z dne 19. 7. 2023) obvlada rokodelsko panogo in je usposobljen za prenos rokodelskih znanj.
Izpolnjevanje pogojev za pridobitev naziva kandidat dokazuje z uspešno opravljenim usposabljanjem po rokodelski shemi za določeno rokodelsko panogo, ki je sestavljena iz pedagoško-andragoške vsebine, praktičnim delom usposabljanja in praktičnim preverjanjem usposobljenosti rokodelca.
Pedagoško-andragoško usposabljanje je enotno za vse rokodelske panoge, kriteriji za praktično preverjanje usposobljenosti pa so določeni za vsako rokodelsko panogo posebej.
Vsebina oziroma kriteriji praktičnega preverjanja vsebujejo zlasti uporabo različnih tradicionalnih znaj, spretnostih in veščin za pretežno ročno izdelovanje, obdelovanje in popravljanje izdelkov po posameznih panogah.
Povezava: rokodelske panoge in rokodelske sheme
Prijava na usposabljanje za pridobitev naziva Priznana rokodelka/Priznani rokodelec
Za usposabljanje za pridobitev naziva se kandidat prijavi pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Usposabljanje je brezplačno.
Usposabljanje je uspešno opravljeno, ko kandidat opravi določeno število ur iz pedagoško-andragoških vsebin, določeno število ur praktičnega dela usposabljanja in ko pridobi pozitivno oceno pri praktičnem preverjanju usposobljenosti.
Praktično preverjanje se izvede pred ocenjevalcem, ki poda pisno oceno o obvladovanju rokodelske panoge po merilih, ki so določena za posamezno rokodelsko panogo. Ocenjevalca za posamezno rokodelsko panogo določi komisija po 6. členu ZORR.
Po uspešno opravljenem usposabljanju Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije kandidatu izda listino najpozneje v enem mesecu od zaključenega praktičnega preverjanja usposobljenosti.
(Usposabljanje ni uspešno opravljeno, če kandidat, kot slušatelj, ne opravi določenega števila ur iz pedagoško-andragoških vsebin, ne opravi določenega števila ur praktičnega dela usposabljanja ali če ocenjevalec poda negativno oceno pri praktičnem preverjanju usposabljanja.)
V primeru neuspešno opravljenega usposabljanja se lahko kandidat ponovno prijavi na usposabljanje. Če je iz posamezne rokodelske panoge neuspešen dvakrat, sam krije stroške usposabljanja in praktičnega preverjanja usposobljenosti za vsako nadaljnje usposabljanje za posamezno rokodelsko panogo.
Usposabljanje je namenjeno predvsem preverjanju rokodelskih znanj, ki jih kandidat na svojem področju že obvladuje, in ne osnovnemu izobraževanju. Rokodelke in rokodelce prosimo, da pred oddajo prijave za pridobitev naziva preučijo rokodelsko shemo za svoje področje, in sami ocenijo, ali res obvladajo znanja, ki jih bo od njih zahteval ocenjevalec.
Vsa dodatna pojasnila glede pedagoško-andragoškega in praktičnega dela usposabljanja bodo kandidati prejeli po oddaji vloge.