Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
4.razstava rokodelcev OZS

I.POLETNA RAZSTAVA ROKODELCEV 'ART&CRAFT SLOVENIJA'

06. 05. 2025
Avtor: Anja Podreka
4.razstava rokodelcev OZS

I. POLETNA  RAZSTAVA ROKODELCEV

Art&Craft Slovenija

 

OZS, Ljubljana

maj - junij 2025

 

 

 

ghgh

Keramika (cedilo) Sanyam Cermaics ter zelišča Tatjane Ladinek

 

 

V Obrtno-podjetniški zbornice Slovenije razstavne prostore namenjamo promociji izdelkov sodobnega rokodelstva ter njihovih izdelovalcev.
Izbrane razstave sestavljajo izdelki iz različnih rokodelskih panog. Njihova tematika se navezuje na praznike in posamezne, značilne navade letnega časa, ki sovpadajo s kulturo rokodelstva ter kulturne dediščine. Z razstavami v izložbenih oknih naših prostorov javnost ozaveščamo ne samo o prisotnosti, razvoju in kakovosti slovenskih rokodelcev, temveč tudi o zgodbah, ki se skrivajo za izdelki.

Rokodelski izdelki so ročna dela, ki temeljijo na ljudskih izročilih in pripovedih slovenskega naroda. Odražajo se skozi naravni material lokalnega izvora ali pridelave. Pri rokodelskih delih vse prevečkrat pozabimo na zgodbo, ki jo rokodelski izdelek predstavlja, predvsem pa se ne zavedamo znanja, spretnosti in veščin rokodelcev.

Slovensko rokodelstvo začenja novo obdobje, ki bo podprto tudi z novim zakonom o ohranjanju in razvoju rokodelstva (ZorR, Uradni List št. 78/2023). Tudi zato v Obrtno-podjetniški zbornici vabimo k sodelovanju izbrane rokodelce, da se s svojimi izdelki predstavijo v naših razstavnih prostorih.

 

 

hgzhh

Venčki Sv.Ivana - društvo 'Venček iz Štanjela'

 

 

Prve poletne dni bomo na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije obeležili v znamenju svežine zelišč, cvetja na venčkih Sv. Ivana ter s podporo keramike pastelnih barv. Prehod pomladi v poletje nam vzbuja spomin po cvetočih travnikih, toplini in svežini prijetnih temperatur ter prvih poletnih večerih. Kresni večer praznujemo na dan poletnega solsticija oziroma na dan Kresnika ali na praznik sv.Ivana. 

Poseben del nesnovne kulturne dediščine v slovenskem prostoru je izdelovanje venčkov svetega Ivana, ki jih spletajo na kresni večer po vaseh na Krasu in v Goriških brdih. Na prvi poletni razstavi rokodelcev OZS se predstavlja Društvo 'Venček iz Štanjela'  z zbirko venčkov sv.Ivana. (Sicer namerno izbrani datum razstave, prinaša posušene venčke, a jih dopolnjujejo fotografije svežih venčkov, ki jih članice društva spletejo na Kresni večer.)

S svežino blazinic, napolnjenih z različnimi zelišči iz domačega travnika, predstavljamo izdelke iz suhih zelišč, dišavnic in cvetja Tatjane Ladinek iz Kmetije Hudobnik. Njene blazinice raznolikih oblik za oporo utrujenemu telesu pa so napolnjene s semeni ovsa, ajde ali pire. Igrivost in svežino prehoda iz pomladi v poletje dopolnjujejo tudi keramični izdelki Sanje Manojlovič 'SanyamCeramics', ki s pastelnimi odtenki in okroglimi oblikami keramike dopolnjujejo prvo poletno razstavo rokodelskih izdelkov na OZS.

 

 

 

                                                 kuzziuiuz

 zeliščne blazinice Tatjane Ladinek

 

 

 

 

Zanimivosti o predstavljenih rokodelskih panogah,…

 

IZDELOVANJE IZDELKOV IZ SUHEGA CVETJA, DIŠAVNIC IN ZELIŠČ

Izdelovanje izdelkov suhega cvetja, dišavnic in zelišč je povezano s kulturno dediščino posameznih pokrajin Slovenije ter vključuje tradicionalno pripravo, predelavo in obdelavo rastlin za potrebe ročno izdelanih izdelkov. Izdelovanje tovrstnih izdelkov je v zadnjem času v velikem porastu, saj se ljudje vračamo k ročno narejenim naravnim izdelkom.

Sušenje in predelava cvetja ter dišavnic je odvisno od znanja, kako te rastline pravilno in ob pravem času nabrati, posušiti oz. konzervirati. Priporočljivo je, da se rastline za sušenje nabira v sončnem vremenu; prostor, v katerem sušimo cvetje, pa mora biti topel in zračen. Izdelovalec mora prav tako poznati uporabnost delov posamezne rastline, saj so na primer listi, korenine, semena, stebla ali cvetovi zelišč lahko pomembni kot vir arome, zdravil, dišav, barvil ali kakšnega drugega izdelka.

 

 

uzzzr

 

 

Tatjana Ladinek – Kmetija Hudobnik

Tatjana Ladinek se že nekaj let kot rokodelka predstavlja pod lastno blagovno znamko 'Občutek narave'. Na domači kmetiji Hudobnik iz domačih žit in zelišč izdeluje izdelke namenjene dobremu počutju.Tatjana izdeluje vzglavnike in blazine različnih oblik polnjene s pirinimi ali ovsenimi luskami in za različne namene : spanje, počivanje, za dojenje, razgibavanje, oporo, igro,… Njene manjše blazinice, ki so polnjene z zrni ovsa, senenim drobirjem ali z zelišči pa so namenjeni boljšemu počutju, saj delujejo kot termoforčki ali aroma terapija. Iz zelišč z domačega vrta in travnikov pa Tatjana izdeluje naravna zeliščna mila na tradicionalen način po hladnem postopku. V njeni ponudbi najdete tudi naravna mazila, zeliščne čaje, zeliščno sol, tinkture, pirine pridelke,… Z veseljem pa vam pripravi tudi predavanje ali delavnico na temo, ki diši po zeliščih.
Izdelkom je dodala dodano vrednost z DUO certifikati slovenskega rokodelstva.

 

https://www.facebook.com/obcuteknarave/
https://www.obcuteknarave.si/si/

Vir: rokodelci.si
 

Vrh obrazca

Dno obrazca

Vrh obrazca

Dno obrazca

Kmetija Hudobnik je visokogorska kmetija, ki se nahaja na Breznici nad Prevaljami na poti proti Strojni. Leži na nadmorski višini 730m,  s pogledom na dva Koroška bisera: Peco in Uršljo goro. Kmetija je usmerjena v živinorejo. S skoraj še neokrnjeno naravo, pridelujemo žita in zelišča, ki jih s spoštovanjem do matere narave uporabim za produkte v katerih lahko vsak posameznik najde nekaj zase da v njem prebudi občutek do narave. Na naših njivah med drugim rasteta tudi oves in pira, katerih luske polnim v vzglavnike in blazine različnih oblik in za različne namene: spanje, počivanje, razgibavanje, oporo, igro, …

Kmetijo krasijo tudi zeliščne gredice, travniki in obronki gozdov na katerih skrbno naberem in naravno posušim dovolj zelišč, iz katerih nastajajo domači zeliščni čaji. Najde se tudi čas za tinkture, mazila, zeliščno sol, zeliščne kopeli, pirine pridelke in tudi za kakšno delavnico ali predavanje, za odrasle in tudi najmlajše, ki diši po zeliščih in naravi.

 

 

 

iuiuziu

 

 

 

 

 

Venček sv.Ivana

Poseben del nesnovne kulturne dediščine v slovenskem prostoru je izdelovanje venčkov svetega Ivana, ki jih spletajo na kresni večer po vaseh na Krasu in v Goriških brdih. Osnovna, po izročilu tudi edina sestavina venčka je ostra homulica z rumenimi zvezdastimi cvetki, na Krasu znana tudi kot mah, rumeni križci, roža sv. Ivana, kresničnik itd. Dandanes uporabljajo tudi šentjanževke, praprot, ivanjščice, belo steljo, marjetice, rožmarin, šetraj, lovor, sivko, brin, rman, ruj, netresk idr. Osnovo za venčke predstavljajo obroči iz sušenih vrbovih vej in srobota, na katere z vrvico navežejo okoli petdeset šopkov rož. Na kresni dan venčke obesijo na vhodna vrata hiš, kjer lahko visijo tudi do naslednjega kresa. Spletanje venčkov sv. Ivana temelji na ljudskem verovanju v magično in zdravilno moč rastlin, nabranih na kresni večer (23. junija). Po osamosvojitvi Slovenije je šega spletanja venčkov spet oživela, najbolj v zamejstvu, v slovenskih vaseh v okolici Trsta, ter v Štanjelu, kjer so jo leta 2000 obudili na pobudo Goriškega muzeja z delavnico spletanja venčkov, ki jo prirejajo na nedeljo pred praznikom sv. Ivana. Ljudski, poletni praznik 'Kupalo' je poznan tudi pod imeni; kres, kresni večer, ivanje, šentjanževo, poletni sončni obrat, poletni solsticij, ki se praznuje na večer iz 24. na 25. junij.

Po izročilu je kresna noč v vsem indoevropskem prostoru magična noč, ki ji sledi najdaljši dan v letu (21. junij). Poletni sončev obrat je bil v ljudskih verovanjih povezan s čaščenjem sonca, z zažiganjem ognja ter s čarno in zdravilno močjo vode in rastlin. Kresni dan je krščanstvo pomaknilo na 24. junij, ko je rojstni dan in god sv. Janeza Krstnika, katerega ime spominja na Kresnika, bajeslovno bitje, povezano z ognjem iz časa poganstva.  Vir: SEM

 

Kulturno etnološko društvo - "VENČEK IZ ŠTANJELA"

 

 

 

Iz veje obroč

plete par spretnih rok

šopek ob šopek

po sedem zvezdnatih rož

v krog, kot dni je v letu

naokrog –

v kranceljčku,

ki da zaščitno moč:

za srečo in, kjer je treba, v pomoč.

O kresi, ko dan se obesi –

na sončni obrat –

od vrat do vrat

varje hiše in ljudi

kranceljček zlat.

 

Marjana Lavrič

 

 

 

 

ikuii

Foto: Ana Rojc (Društvo venček iz Štanjela)

 

Po dvajsetih letih obujanja že skoraj zamrle šege spletanja kresnih venčkov oz. venčkov sv. Ivana smo se pred petimi leti ustvarjalci povezali v DRUŠTVO VENČEK IZ ŠTANJELA. Naša osnovna naloga je širjenje izročila in prenašanje znanja na mlajše rodove.

Šega spletanja venčkov izhaja iz časov naravoverstva in temelji na ljudskem verovanju v posebno moč nabranih rastlin, ki naj bi ljudi in domove varovale pred boleznijo, nesrečami, ognjem in kačami ... Venčki v rumeni barvi iz tradicijonalne ostre homulice naj bi soncu pomagali ohraniti svojo moč, ki je po enakonočju začela pešati.

Društvo  organizira več delavnic. Osrednja prireditev je vsako leto na nedeljo pred 24.6., ko goduje sv. Janez Krstnik. Po delavnici tričlanska komisija izbere najlepše venčke, ki so kasneje tudi nagrajeni.

Ko se dan prevesi v večer, v sprevodu krenemo po uličicah Štanjela in z vrat in oken snemamo odslužene venčke, ter na njihovo mesto obesimo sveže polne dobre energije. Na vrhu štanjelskega griča, na Gledanici, stare venčke zakurimo in ob kresu zapojemo in zaplešemo.

 

Za udeležbo na delavnicah je potrebna predhodna prijava na:

stanjel@visitkras.info ali na tel.: 05 769 00 56.

 

Društvo je v sodelovanju z Zavodom Dobra pot posnelo film ČAROBNI VENČKI SV. IVANA in SPLETNO DELAVNICO IZDELAVE VENČKA, ki je dosegljiva na spletni strani izročilo.si. Od leta 2013 je spletanje venčkov sv. Ivana vpisano v slovenski Register žive nesnovne kulturne dediščine.

Dobrodošli!

 

 

Aleksandra Sfiligoj                                                                                     

tel: 041 933 395                                                                                             

 

Urška Kos Švagelj

tel.: 031 613 993

 

 

 

jzut

 

 

 

 

OBLIKOVANJE KERAMIKE

 

Pri rokodelski panogi oblikovanja umetniške in dekorativne keramike gre za oblikovanje skulptur, objektov in predmetov iz gline. Poleg negovanja tradicionalnih postopkov obdelave gline (oblikovanje na vretenu, dodajanje in odvzemanje gline, modeliranje, vlivanje v kalupe, poslikavanje, krašenje in žganje) vključuje tudi oblikovanje, ki sledi tehnološkemu razvoju, sodobnim vsebinam in materialom.

V sodobni umetniški keramiki je vključen tudi zgodovinski spomin, spomin na tisočletja izdelovanja uporabnih in okrasnih predmetov ter na rokodelske spretnosti, ki so bile pri tem potrebne. Elementi umetniške keramike, katerih različne stopnje so bile poudarjene ob različnih časovnih obdobjih, so: oblika predmeta, njegova dekoracija s poslikavo, vrezovanjem in drugimi metodami ter glaziranje.

Pri keramičnem oblikovanju se uporablja različne tradicionalne gline – lončenino, majoliko-fajanso, kamenino, porcelan in beloprsteno keramiko, pa tudi različne sodobne materiale, ki jih velikokrat keramik tudi sam izdela. Pri oblikovanju uporablja tako tradicionalna kot sodobna orodja (npr. 3D tiskalnik).

 

 

 

iuizuiz

 

Sanja Manojlovič – Sanyam Ceramics

Sanja je mlada oblikovalka keramike, ki se je pridružila družini rokodelcev 'Art&Craft Slovenija' šele leta 2023. Deluje in ustvarja v Kranju pod imenom 'Sanyam ceramics'.

Že v otroških letih se je najraje zadrževala v dedkovi delavnici, kjer je odkrivala lončarske materiale in orodja. Med študijem kadrovskih in izobraževanih sistemov se je spoznala glino in začutila posebno vez. Radovednost  jo nenehno spodbuja k obiskovanju tečajev in raziskovanju keramike v ateljeju. Velik del svojega časa posveča samo-raziskovanju. Kreativnost izraža v pastelnih  barvah, navdušuje pa se, nad oblikovanjem  v raznolikih tehnikah, od oblikovanja na lončarskem vretenu do ročnega oblikovanja keramike. Neprestano preizkuša meje kombiniranja različnih vrst glin z raznolikimi glazurami, pri čemer vsaka kombinacija zahteva natančno prilagajanje barvne palete glede na obliko in vrsto gline. Ta harmonična kombinacija ostaja vir navdiha in užitka v Sanjinem ustvarjanju.  

Sanjarjenje in domišljija sta ključna dejavnika, kjer se barve in oblike prelivajo v unikatne izdelke. Vsak kos, ki nastane izpod njenih rok, nosi zgodbo, napolnjeno z ljubeznijo in pozornostjo do detajlov, kar ga naredi izjemno privlačnega in uporabnega v vsakem domu. Sanjina želja je, da bi izdelki Sanyam ceramics razširili toplino in radost v čim več domov.

 

fb:sanyamceramics

sanyamceramics.com

 

 

uztz

 

Preberite tudi
Piškotek
Spletna stran za nemoteno delovanje in boljšo uporabniško izkušnjo uporablja piškotke. Prosimo označite "Dovolim piškotke", če se strinjate z njihovo namestitvijo.

več o uporabi piškotkov in nastavitve
dovolim piškotke
zapri obvestilo